GOŚCIE FESTIWALU
ROMAN SHUMUNOV - GOŚĆ SPECJALNY Z IZRAELA!
Roman Shumunov - nagradzany izraelski reżyser, scenarzysta i montażysta. Niejednokrotnie określany mianem najbardziej obiecującego młodego izraelskiego filmowca. Jako reżyser, scenarzysta i współproducent próbował sił w różnych gatunkach filmowych i telewizyjnych.
Jego projekty to między innymi:
“Babylon Dreamers”, pełnometrażowy dokument, który otwierał festiwal DocAviv i zdobył tam główną nagrodę dla najlepszego debiutu, pokazywany na ponad 30 festiwalach na świecie.
“Tu i teraz” - zdobywca Ophir Award (izraelskiego Oscara). Dramat społeczny o młodej imigrantce, która mieszka z młodszą siostrą w slumsach i próbuje zintegrować się z izraelskim społeczeństwem.
“Powrót do Czarnobyla” - dokument o katastrofie atomowej z perspektywy uczestników tego zdarzenia, pokazywany w dziesiątkach krajów i na festiwalach na całym świecie.
“Berenshtein - ostatni partyzant” - epicka opowieść o życiu ukraińskiego partyzanta żydowskiego pochodzenia, Leonida Berenshteina, z okresu II Wojny Światowej. TAKŻE W PROGRAMIE TEGOROCZNEGO FESTIWALU!
“Monachium 72” - 3-odcinkowy dokument z 2022 r. o masakrze izraelskich sportowców na Igrzyskach w Monachium.
BERENSHTEIN, 20 listopada, g. 17:00, Muzeum POLIN
LAS PAMIĘCI, 2 epizody, 19 listopada, g. 18.30, Centrum Taubego
YAROSLAV KUCHERENKO - GOŚĆ SPECJALNY Z UKRAINY!
Yaroslav Kucherenko urodził się i wychował w Kijowie. Zdobył tytuł licencjata z ekonomii. Następnie zdecydował się zostać aktorem, wyjechał do Londynu i ukończył Królewską Akademię Sztuk Teatralnych w 2012 roku. Ukończył także szkołę aktorską Kirilla Mikhanovskiego, zwycięzcy festiwalu w Cannes. Był słuchaczem kursu aktorskiego u Ivanny Chubbak, światowej sławy trenerki aktorskiej. Zagrał w wielu serialach i programach telewizyjnych oraz reklamach. Yaroslav będzie naszym gościem podczas pokazu filmu BERENSHTEIN w Muzeum POLIN 20. listopada!
BERENSHTEIN, 20 listopada, g. 17:00, Muzeum POLIN
JULIA ROSENBERG
Julia Rosenberg założyła January Films w Toronto na początku 2005 roku. Butikowa firma producencka współpracuje zarówno z kanadyjskimi jak i międzynarodowymi talentami i wspomaga finansowo produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych i telewizyjnych. January Films wyprodukowała, współprodukowała lub była producentem wykonawczym dziewięciu filmów fabularnych: "Charlotte", z główną rolą Keiry Knightley, "Sundowners", z Timem Heideckerem; "Natasha", scenariusz i reżyseria David Bezmozgis; "Omamamia" z Marianne Sagebrecht i Giancarlo Gianninim; "Real Time", z Randym Quaidem i Jayem Baruchelem; fabularyzowane dokumenty: "The Bodybuilder and I", zwycięzca dla najlepszego filmu Hot Docs Best Canadian Film; "Teenager Hamlet", "15 Reasons To Live" oraz "Ben Gurion, Epilogue". "Charlotte" jest pierwszym filmem animowanym January Films. We wczesnych latach kariery Julia współprodukowała wiele znakomitych filmów, m.in. "Being Julia" w reżyserii Istvana Szabo z główną rolą Annette Bening i Jeremy’ego Podeswy, "Fugitive Pieces" z Rosamund Pike.
CHARLOTTE, 17 listopada, g. 20:15, kino Kinogram
Kata Wéber
Kata Wéber - po ukończeniu Uniwersytetu Sztuk Teatralnych i Filmowych w Budapeszcie zaczęła karierę w teatrze, by w końcu zostać scenarzystką i dramatopisarką. Jej nagradzane dramaty wystawiano na Węgrzech, w Polsce, Szwajcarii i Niemczech. Współpracuje ze studiem filmowym Proton Cinema i reżyserem Kornelem Mundruczo. Ich pierwszy wspólny film, “Biały Bóg”, zdobył nagrodę Un Certain Regard w Cannes w 2014 roku i miał amerykańską premierę na festiwalu Sundance. Jest scenarzystką “Księżyca Jowisza”, który miał premierę w konkursie w Cannes w 2017 r. oraz “Cząstek kobiety”, pokazywanych w konkursie 77. festiwalu w Wenecji. Ostatni wspólny projekt Wéber i Mundruczo, “Ewolucja”, miał premierę na ubiegłorocznym Cannes. W 2018 Kata Wéber z wyróżnieniem obroniła doktorat na budapeszteńskim Uniwersytecie Sztuk Teatralnych i Filmowych.
EWOLUCJA, 18 listopada, g. 18:00, kino Kinogram
Saskia Diesing
Saskia Diesing - urodziła się w Niemczech, od ósmego roku życia mieszka w Holandii. Po ukończeniu w 1996 r. utrechckiej Szkoły Sztuk Pięknych (HKU) przez 7 lat była reżyserką i redaktorką programów telewizyjnych publicznego nadawcy VPRO . W 2003 r. wyreżyserowała fabułę z gatunku kina drogi “Du”, pokazywaną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie oraz Input i Prix Europa. Reżyserka i scenarzystka filmów krótkometrażowych i telewizyjnych. Jej pełnometrażowy debiut fabularny “Nena” zdobył nagrody dla najlepszej aktorki i za reżyserię na Nederlands Film Festival w 2015 r. Obraz pokazywano w ramach sekcji Generation 14+ na Berlinale, gdzie otrzymał wyróżnienie jury międzynarodowego. Jej kolejny film “Dorst”, na podstawie powieści Esther Gerritsen, miał premierę na festiwalu w Rotterdamie w 2018 r. W 2021 Saskia Diesing wyreżyserowała “De Zitting”, inspirowany ruchem #MeToo. Od 2004 roku wykłada reżyserię i scenopisarstwo na utrechckiej HKU.
POCIĄG DONIKĄD, 19 listopada, g.17:00, Muzeum POLIN
Emilia Śniegoska
Emilia Śniegoska, reżyser oraz lingwistka. W 2010 roku ukończyła studia magisterskie na kierunkach Niemiecki jako język obcy, Fenistyka oraz Bałtystyka na Uniwersytecie w Greifswaldzie. W latach 2006 - 2010 współpracowała jako aktorka oraz wiolonczelistka z OPT Gardzienice. W 2018 uzyskała tytuł magistra na kierunku reżyseria w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej pierwszoroczny film dokumentalny "Edward" pokazywany był na festiwalach w Polsce i za granicą. Od 2014 pracuje jako asystent reżysera przy filmach fabularnych i dokumentalnych oraz realizuje formaty telewizyjne. Mieszka w Berlinie.
19|91 , 19 listopada, g. 18:30, Muzeum POLIN
Chanoch Ze'evi
Chanoch Ze'evi jest reżyserem i producentem filmów dokumentalnych dla telewizji oraz dla dokumentalnego przemysłu filmowego. Przez 20 lat pracy Ze'evi podejmował tematy konfliktów, pojednania, społecznych i politycznych okoliczności definiujących tożsamość. Jego filmy mają torować drogi i budować mosty pomiędzy wrogimi sobie ludźmi i kulturami. Ze'evi jest założycielem i właścicielem "Maya Productions", izraelskiej firmy producenckiej specjalizującej się w filmach dokumentalnych dla lokalnej i zagranicznej publiczności. Wiele projektów firmy powstało we współpracy ze stacjami telewizyjnymi z Izraela, Stanów Zjednoczonych i Europy.Kilka przykładowych projektów: Dzieci Hitlera (2012) - Nagrody dla reżysera/producenta: Prix Europa - najlepsza produkcja telewizyjna roku 2012, shortlista najlepszy pojedynczy dokument nagrodzony telewizyjną nagrodą Royal Television Society 2012 dla regionu Północny-Zachód, najlepszy dokument na festiwalu White Sands International Film Festival 2012 (nagroda jury); Przyjaciele Nadii (2006) - Nagrody: Tolerance Prize, Berliński Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, 2006, wyróżnienie na Festiwalu Filmowym w Jerozolimie 2006; Na linii frontu (2001) reżyseria/producent; Zemsta(1999) producent; Zniknięcie Martina Bormanna (1998) reżyser.
Jego najnowszy dokument DOBRY, ZŁY NAZISTA do obejrzenia na Festiwalu: https://wjff.pl/en/film/bad-nazi-good-nazi/
ISHBEL SZATRAWSKA - JURY
Dramatopisarka, teatrolożka, absolwentka teatrologii UJ, studiowała także filmoznawstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i na Westfälische Wilhelms-Universität w Münster. W latach 2013-2014 studiowała w prywatnej szkole filmowej Akademia Multi Art w Krakowie pod kierunkiem uznanych twórców, m.in. Xawerego Żuławskiego, Jacka Bławuta i Janusza Kondratiuka. W roku 2021 napisała dramat „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Cyranka w roku 2022. Od wielu lat pracownica Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.
MICHALINA MAJEWSKA - JURY
Filmoznawczyni, autorka popularyzatorskiego profilu Kino po żydowsku na Instagramie. W 2021 stworzyła i poprowadziła autorską serię wykładów o historii kina żydowskiego w Polsce dla JCC Krakow. Autorka podcastów Jidysz kino, polskie kino (współpraca z Kołem Naukowym Filmoznawców UŁ) oraz Żydowskie motywy (współpraca z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie). W przeszłości organizatorka Festiwalu Kina Przedwojennego Urania oraz Przeglądu Kina o Tematyce Żydowskiej w Łodzi. Współpracowała z żydowską telewizją internetową Szalom.tv. Obecnie studentka historii, wciąż rozwijająca pasję do żydowskiego kina.
ANNA ROZENFELD - JURY
Badaczka żydowskiej historii, języka i kultury, malarka i aktorka, tłumaczka, nauczycielka jidysz. Występowała w tym języku w Polskim Radio i Teatrze Żydowskim w Warszawie. Studiowała historię sztuki, grafikę i malarstwo, filozofię, literaturę i judaistykę na uniwersytetach w Marburgu, Salzburgu, Wiedniu i Warszawie. Ukończyła z wyróżnieniem Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne i studia doktoranckie z jidysz na UW. Współzałożycielka projektu ייִדיש לעבט, głęboko zaangażowana w ochronę i promowanie kultury jidysz w Polsce i za granicą. Była gospodynią programu Naye Khvalyes w Polskim Radio, pracowała w dziale edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, była też lektorką w warszawskim Centrum Kultury Jidysz. Obecnie na stypendium naukowym ELES, związana z Selma Stern Center for Jewish Studies Berlin-Brandenburg i Uniwersytetem Ludwika i Maksymiliana w Monachium.
LEA WOHL von HASELBERG - JURY
Jest filmo- i medioznawczynią oraz badaczką i autorką piszącą o tematyce niemiecko-żydowskiej i kulturze pamięci. Po zdobyciu dyplomu z zakresu filmu, teatru i mediów we Frankfurcie nad Menem, pisała w Hamburgu i Hajfie doktorat o postaciach filmowych Żydów w zachodnioniemieckim kinie i TV. Jej badania sytuują się na przecięciu medioznawstwa i judaistyki. Lea Wohl von Haselberg stale współpracuje z Centrum Studiów Żydowskich im. Selmy Stern w Berlinie i jest współredaktorką pisma "Jalta. Positionen zur jüdischen Gegenwart". Od października 2017 na Uniwersytecie Filmowym im. Konrada Wolfa w Babelsbergu prowadzi projekt badawczy poświęcony biografiom żydowskich filmowców w Republice Federalnej Niemiec. Jest też członkinią rady programowej Jewish Film Festival Berlin Brandenburg (JFBB).
KORNEL MIGLUS - JURY
Studiował filozofię, lingwistykę i psychologię Polsce, USA i Niemczech. Był doktorantem AI Institute w Berlinie. Od 1994 roku odpowiada za program pokazów filmowych Instytutu Polskiego w Berlinie. W latach 1996-99 pracował w Radio Multikulti i wykładał na Uniwersytecie Humboldta. W 2001 r. założył Vacant Filmproduktion. Od 2005 jest kuratorem berlińskiego festiwalu filmPOLSKA. Od 2021 dyrektor artystyczny i producent festiwalu 610 Berlin-Warszawa. Kornel Miglus jest też twórcą szeregu filmów dokumentalnych.