JURY 2021

Prezentujemy sylwetki tegorocznych Jurorów!

W konkursie 19. edycji KAMERA DAWIDA 2021 znalazło się 30 najnowszych filmów m.in. z Polski, Izraela, Niemiec, Francji, Danii, Szwajcarii, Turcji, Węgier, Kanady, USA. Do konkursu zakwalifikowaliśmy 6 pełnometrażowych fabuł, 7 pełnometrażowych dokumentów oraz 17 krótkich metraży! 

Filmy zakwalifikowane do tegorocznego konkursu walczą o nagrodę główną GRAND PRIX 10 000 PLN ufundowaną przez Głównego Partnera Festiwalu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN!

Lista filmów konkursowych: kliknij tutaj. 

Werdykt Jury zostanie ogłoszony podczas Wieczoru Zamknięcia w dniu 21 listopada!

Tegoroczne Jury reprezentują:

JURY W KATEGORII DŁUGOMETRAŻOWE FILMY FABULARNE

HELISE LIEBERMAN - Dyrektorka Wykonawcza Fundacji Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce. Była dyrektor w Hillel i pierwsza dyrektorka Szkoły Lauder-Morash w Warszawie. Pełniła rolę konsultantki Rothschild Foundation Hanadiv Europe, Westbury Group, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i JDC – Baltics. W 2015 roku otrzymała Odznakę Honorową polskiego MSZ "Bene Merito". Ma podwójne obywatelstwo (USA i PL), od 1994 roku mieszka w Warszawie.

BERND BUDER - Dyrektor Programowy Jewish Festival Berlin & Brandenburg oraz Film Festival Cottbus. W latach 1996 - 2005 dyrektor programowy kina studyjnego "Berliner Filmkunsthaus Babylon". Prowadził nadzór kuratorski nad wieloma festiwalami filmowymi (Turkish Film Week Berlin, goEast Film Festival, dokumentArt Neubrandenburg, Prishtina FilmFestival). Od 1996 roku pracuje przy "Film Festival Cottbus" na różnych stanowiskach - research, rzecznik prasowy, kurator - a w latach 2011 - 2014 szef rynku koprodukcji "connecting cottbus" oraz jego dyrektor programowy od roku 2015. Zespół FilmFestival Cottbus został wyznaczony do prowadzenia i organizacji Festiwalu Filmów Żydowskich w Berlinie i Brandenburgii od roku 2021. Buder jest także programerem sekcji konkursowych europejskiego festiwalu filmowego "Cinedays" w Skopje oraz konsultantem programowym sekcji Forum na Berlinale. Pracuje także jako dziennikarz filmowy i wykładowca, jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Studiował nauki polityczne na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.

WOLFGANG W. WERNER - Właściciel agencji PR specjalizującej się w promowaniu międzynarodowych filmów studyjnych i niezależnych. Studiował socjologię, nauki polityczne, filozofię i amerykanistykę na uniwersytetach w Marburgu i Frankfurcie, ma dyplom w dziedzinie socjologii. Początkowo pracował w mediach, zarządzaniu i organizacji imprez, był programerem i krytykiem filmowym. Od 1985 roku prowadzi własną agencję PR, od 1995 razem z Christiane Leithardt. Z upoważnienia międzynarodowych i krajowych producentów, dystrybutorów i firm sprzedażowych na świecie Werner i Leithardt pracowali przy wielu wybitnych filmach i z wieloma wybitnymi filmowcami i aktorami, organizując promocję filmów, ich prezentacje na festiwalach i spotkania z dziennikarzami filmowymi w Berlinie, Cannes, Wenecji i Locarno, na przykład dla Willema Dafoe, Abela Ferrary, Rithy Panh, Larsa von Triera, Ruperta Everetta, Ai Weiwei’a, Aki’ego Kaurismäki’ego, Todda Solondza, Katji Riemann, Miguela Gomesa, Erana Kolirina, Michaela Haneke’go, Isabelle Huppert, Juliana Schnabela, Francois Ozona, Tildy Swinton, Margarethy von Trotty i wielu innych. Wolfgang W. Werner jest również członkiem festiwali w Locarno i w Rzymie.

JURY W KATEGORII FILMY DOKUMENTALNE

DOROT SIARKOWSKA - Z-ca Kierowniczki Działu Edukacji/ Kierowniczka Sekcji pracuje w Dziale Edukacji Muzeum POLIN od 2014 roku. Kieruje Sekcją Edukacji Dorosłych – zespołem, który realizuje programy skierowane do szerokiej publiczności tj. „Łąka Leśmiana”, nauczycielek, nauczycieli oraz edukatorek i edukatorów, a także tworzy filmy edukacyjne („Muranów. Dzielnica Północna”, „Będę pisać”, cykl filmowy „Historie osobiste”).

ANDRZEJ CICHOCKI - Reżyser, operator, scenarzysta. Wielokrotnie nagradzany i nominowany również na festiwalach kwalifikujących do Oscara® takich jak: Saint Louis IFF, IDFA Amsterdam, Kraków Film Festival, Rhode Island IFF, Athens IFF także Camerimage IFF, Huesca IFF, Warsaw Jewish FF i wielu innych. Jego filmy należą do najbardziej nagradzanych polskich filmów krótkometrażowych. Wykładowca akademicki na kierunkach reżyseria i sztuka operatorska. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. 

TADEUSZ STRĄCZEK - Dyrektor Wykonawczy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie, organizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Z HFPC związany od 2013 roku. Członek Kapituły Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy im. Tadeusza Mazowieckiego. Absolwent Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert w dziedzinie społecznie zaangażowanego filmu dokumentalnego.

JURY W KATEGORII KRÓTKOMETRAŻOWE FABUŁY

AGATA RAKOWIECKA - Dyrektorka Centrum Społeczności JCC Warszawa, które od 2013 buduje współczesną kulturę żydowską i jednoczy społeczność poprzez programy, wydarzenia i nieformalną edukację żydowską. Agata studiowała Filologię Polską i Logopedię na UW, jest absolwentką programu Melton na Uniwersytecie Hebrajskim w
Jerozolimie. Jest też edukatorką żydowską z wieloletnim doświadczeniem zdobywanym zarówno w Polsce jak i zagranicą.

MONIKA GÓRSKA - Główna Specjalistka ds. Edukacji w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, koordynatorka programu Trampolina do Kina, czyli filmowej pracowni edukacyjnej skierowanej do najmłodszych odbiorców. Absolwentka Fotografii (Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi) oraz Animacji Kultury (Wydział Polonistyki UW). Przez wiele lat związana z fotografią. Autorka zdjęć, współorganizatorka wielu wystaw, warsztatów i plenerów fotograficznych. Wieloletnia prezeska Stowarzyszenia Fotografów „poniekąd”. Producentka sesji zdjęciowych i filmowych w wydawnictwach Gruner und Jahr i Burda Media. Zapalona bywalczyni i organizatorka artystycznych warsztatów rodzinnych.

MARCELL KENESEI - Dyrektor JCC Budapest i FestiwaLu Filmów Żydowskich w Budapeszcie. Ukończył szkołę średnią Lauder Javne Jewish Community w Budapeszcie i nauki polityczne na Wydziale Prawa Uniwersytetu ELTE. W latach 2007-2008 był wykładowcą Paideia - The European Institute for Jewish Studies w Szwecji. Od roku 2008 brał udział w organizacji Izraelskiego Instytutu Kultury w Budapeszcie, gdzie odpowiadał za przygotowanie kadr. Od początku 2011 r. był wicedyrektorem Instytutu, by w tym samym roku przejść do Centropa Hungary, gdzie przez osiem lat, do roku 2020, pełnił funkcję dyrektora. Następnie został szefem JCC Budapest - Bálint Ház, ośrodka węgierskiej społeczności żydowskiej. Marcell Kenesei jest też prezesem zarządu Haver Informal Jewish Educational Foundation oraz członkiem zarządu UCCU Informal Roma Educational Foundation, Charity Taxi Foundation, jak również członkiem Rady Konsultacyjnej Holenderskiego Żydowskiego Funduszu Humanitarnego. 

CAŁY PROGRAM FESTIWALU: SPRAWDŹ TUTAJ!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy