FESTIWAL

16. WARSZAWSKI FESTIWAL FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 12-18 LISTOPADA 2018! POKAZY ODBĘDĄ SIĘ W MUZEUM POLIN, KINIE PRAHA, JCC WARSZAWA i MINDSPACE.

WSTĘP NA WSZSTKIE POKAZY I WYDARZENIA FESTIWALOWE JEST WOLNY. 


Głównym Partnerem festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Festiwal jest współfinansowany przez m. st. Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funduszu Promocja i Kultura, Samorząd Województwa Mazowieckiego - Mazovia.pl, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Stowarzyszenie ŻIH. Pełna lista sponsorów i partnerów festiwalu dostępna jest tutaj.


PROGRAM FESTIWALU: SPRAWDŹ TUTAJ!

 

KINA, WSTĘP, JAK DOJECHAĆ: KLIKNIJ TUTAJ!

 

POBIERZ PROGRAM W PDF: POBIERZ TUTAJ!


MISJA

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej powstał w 2003 roku. Jest to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych i największych w tej części Europy. Zespół Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej od 15 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Jesteśmy przekonani, że myśląc o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie – ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Nasz festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta z historii.

Naszym celem jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi filmami o tematyce żydowskiej z całego świata. Chcemy pokazywać produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie. Wierzymy, że filmy, które proponujemy naszym widzom, budują postawy tolerancji, otwartości na inność oraz są istotnym elementem w walce z ksenofobią i antysemityzmem. Podczas 15 dotychczasowych edycji zaprezentowaliśmy ponad 600 filmów z blisko 30 krajów i nagrodziliśmy produkcje, które później były doceniane na największych światowych festiwalach – zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. Co roku odwiedza nas kilka tysięcy widzów, którym staramy się pokazywać historię, kulturę i współczesne życie Żydów z diaspor i z Izraela.
 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FABUŁ I DOKUMENTÓW


Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej stanowi przegląd produkcji prezentowanych i nagradzanych na największych światowych festiwalach. Obok retrospektyw filmowych, WJFF to przede wszystkim międzynarodowy konkurs filmów krótko- i długometrażowych, fabularnych, animowanych i dokumentalnych. Filmy kwalifikowane do konkursu głównego to przede wszystkim produkcje uznanych twórców, ale także debiuty młodych filmowców z Polski i całego świata (m. in. z Izraela, USA, Kanady, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Ameryki Południowej, Japonii czy Australii).

Kamery Dawida przyznawane są w następujących kategoriach Najlepszy Film Festiwalu, Najlepsza Fabuła Pełnometrażowa, Najlepszy Dokument Pełnometrażowy, Najlepsza Fabuła Krótkometrażowa, Najlepszy Dokument Krótkometrażowy, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Aktorka, Najlepszy Aktor, Najlepszy Operator, Najlepsza Muzyka i Dźwięk, Nagroda Publiczności.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej należy do Stowarzyszenia Europejskich Żydowskich Festiwali Filmowych

Zapraszamy do współpracy partnerskiej, sponsorskiej i wolontariackiej! 

 
  • Organizator: Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl
  • Główny partner: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
  • Założyciel festiwalu: Daniel Strehlau
  • Dyrektor festiwalu: Magda Makarczuk
  • PR, media i komunikacja: Ignacy Strączek
  • Social media i tłumaczenia: Maria Zawadzka
  • Grafika festiwalu: Mariusz Filipowicz, Karolina Michałowska-Filipowicz
  • Koordynacja filmów: films@wjff.pl
  • Wolontariat: mediawjff@wjff.pl  
  • Kontakt: mediawjff@wjff.pl  

Partnerzy i sponsorzy