FESTIWAL

 

16. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 12-18 listopada 2018 r. Głównym Partnerem festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

   

MISJA

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej powstał w 2003 roku. Jest to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych i największych w tej części Europy. Zespół Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej od 15 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Jesteśmy przekonani, że myśląc o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie – ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Nasz festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta z historii.

Naszym celem jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi filmami o tematyce żydowskiej z całego świata. Chcemy pokazywać produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie. Wierzymy, że filmy, które proponujemy naszym widzom, budują postawy tolerancji, otwartości na inność oraz są istotnym elementem w walce z ksenofobią i antysemityzmem.

Podczas 15 dotychczasowych edycji zaprezentowaliśmy ponad 600 filmów z blisko 30 krajów i nagrodziliśmy produkcje, które później były doceniane na największych światowych festiwalach – zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. Co roku odwiedza nas kilka tysięcy widzów, którym staramy się pokazywać historię, kulturę i współczesne życie Żydów z diaspor i z Izraela.
 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FABUŁ I DOKUMENTÓW

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej stanowi przegląd produkcji prezentowanych i nagradzanych na największych światowych festiwalach. Obok retrospektyw filmowych, WJFF to przede wszystkim międzynarodowy konkurs filmów krótko- i długometrażowych, fabularnych, animowanych i dokumentalnych. Filmy kwalifikowane do konkursu głównego to przede wszystkim produkcje uznanych twórców, ale także debiuty młodych filmowców z Polski i całego świata (m. in. z Izraela, USA, Kanady, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Ameryki Południowej, Japonii czy Australii).

Kamery Dawida przyznawane są w następujących kategoriach Najlepszy Film Festiwalu, Najlepsza Fabuła Pełnometrażowa, Najlepszy Dokument Pełnometrażowy, Najlepsza Fabuła Krótkometrażowa, Najlepszy Dokument Krótkometrażowy, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Aktorka, Najlepszy Aktor, Najlepszy Operator, Najlepsza Muzyka i Dźwięk, Nagroda Publiczności.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej należy do Stowarzyszenia Europejskich Żydowskich Festiwali Filmowych
 

Honorowy patron nad festiwalem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Współfinansowanie: m. st. Warszawa.ZGŁOŚ SWÓJ FILM DO KONKURSU 2018 JUŻ TERAZ!


Zgłoszeń do kokursu można dokonywać przez festiwalową platformę online FILMFREEWAY:


Regulamin konkursu tutaj.

Więcej informacji o 16. edycji festiwalu w 2018 r. już wkrótce!

Zapraszamy do współpracy partnerskiej, sponsorskiej i wolontariackiej! 

OFERTA SPONSORSKA 2018: KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ OFERTĘ W PDF 
 
 • Organizator: Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl
 • Główny partner: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
 • Założyciel festiwalu: Daniel Strehlau
 • Dyrektor festiwalu: Magda Makarczuk
 • PR, media i komunikacja: Ignacy Strączek
 • Social media i tłumaczenia: Maria Zawadzka
 • Grafika festiwalu: Mariusz Filipowicz, Karolina Michałowska-Filipowicz
 • Koordynacja filmów: films@wjff.pl
 • Strona wwww: greytree.pl
 • Wolontariat: wolontariat@wjff.pl
 • Kontakt: mediawjff@wjff.pl  

Partnerzy i sponsorzy