FESTIWAL old
18. WARSZAWSKI FESTIWAL FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ "KAMERA DAWIDA" ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 16-22 LISTOPADA 2020!
Głównym Partnerem festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Festiwal współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.
MISJA FESTIWALU
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej powstał w 2003 roku. Jest to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych i największych w tej części Europy. Zespół Festiwalu od 18 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Jesteśmy przekonani, że myśląc o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie – ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Nasz festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta z historii.
Naszym celem jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi i najnowszymi filmami o tematyce żydowskiej z całego świata. Chcemy pokazywać produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie. Wierzymy, że filmy, które proponujemy naszym widzom, budują postawy tolerancji, otwartości na inność oraz są istotnym elementem w walce z antysemityzmem. Podczas 17 dotychczasowych edycji zaprezentowaliśmy ponad 650 filmów z blisko 30 krajów i nagrodziliśmy produkcje, które później były doceniane na największych światowych festiwalach – zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. Co roku odwiedza nas kilka tysięcy widzów, którym staramy się pokazywać historię, kulturę i współczesne życie Żydów z diaspor i z Izraela.
MIĘDZYNARODOWY KONKURS FABUŁ I DOKUMENTÓW
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej stanowi przegląd produkcji prezentowanych i nagradzanych na największych światowych festiwalach. Obok retrospektyw uznanych mistrzów i stałych sekcji filmowych jak PRZEDWOJENNE KINO JIDYSZ, POLSCY SPRAWIEDLIWI, KINO NIEMIECKIE czy WSPÓŁCZESNE KINO IZRAELSKIE, festiwal to przede wszystkim międzynarodowy konkurs filmów pełno- i krótkometrażowych, fabularnych, animowanych i dokumentalnych. Filmy kwalifikowane do konkursu głównego to przede wszystkim produkcje uznanych twórców, ale także debiuty młodych filmowców z Polski i całego świata (m. in. z Izraela, USA, Kanady Francji, Niemiec, Holandii, Słowacji, Węgier, Rumunii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Ameryki Południowej, Japonii, Rosji czy Australii).
Kamery Dawida przyznawane są w następujących kategoriach:
Najlepszy Film Festiwalu, Najlepsza Fabuła Pełnometrażowa, Najlepszy Dokument Pełnometrażowy, Najlepsza Fabuła Krótkometrażowa, Najlepszy Dokument Krótkometrażowy, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Aktorka, Najlepszy Aktor, Najlepszy Operator, Najlepsza Muzyka i Dźwięk, Nagroda Publiczności.
ZGŁOŚ SWÓJ FILM TERAZ!
Więcej informacji tutaj: https://filmfreeway.com/WarsawJewishFilmFestival
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej należy do Stowarzyszenia Europejskich Żydowskich Festiwali Filmowych.
Aby śledzić na bieżąco informacje o wydarzeniach organizowanych przez nas w innych miastach Polski odwiedź nasz profil FB: kliknji tutaj!
WIĘCEJ INFORMACJI O PROGRAMIE FESTIWALU WKRÓTCE!
Zapraszamy do współpracy partnerskiej, sponsorskiej i wolontariackiej!
Zapraszamy do przekazania dowolnej kwoty darowizny na działalność statutową naszej Fundacji, która obejmuje zarówno doroczny festiwal filmów o tematyce żydowskiej w Warszawie, jak też filmowe programy edukacyjne w innych miastach Polski (Kraków, Łódź, Płońsk, Kielce, Gdańsk, Otwock, Ostrołęka, a w planach na rok 2020 jest kilka nowych miast jak: Białystok, Lublin, Wrocław) oraz unikatowy program wspierania i kształcenia młodych talentów filmowych we współpracy z Jerusalem Film Workshop i Jerusalem Film Festival!
Zgodnie z naszą misją organizowane przez nas wydarzenia są bezpłatne. Nie pobieramy opłat od uczestników i widzów festiwalu. Pomóż nam docierać do jeszcze większego grona odbiorców! Wspieranie nigdy nie było tak proste.