Kredens + Dokumenty  

WSTĘP WOLNY. POKAZ W GALERII DZIEDZICTWO - MUZEUM POLIN. DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ W DNIU POKAZU. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA.

reż. Jacob Dammas, Polska, Dania, 2007, 2004, 36 min

"KREDENS", Polska, Dania 2007, 26 min.
40 lat po tym, jak jego polsko-żydowska matka i rodzina uciekli z Polski do Danii, Jacob, młody duński reżyser filmowy, odwiedza kamienicę we Wrocławiu, w której mieszkała rodzina. Próbuje nawiązać rozmowy z obecnymi mieszkańcami na temat pozostawionego tam mebla, starego poniemieckiego kredensu. W trakcie poszukiwań Jacob podpytuje również swoją mamę przez telefon, co otwiera nowe tropy i szersze perspektywy. Osobista, tragikomiczna opowieść o tym, jak historia i przesiedlenia ludzi wpływają na tożsamość i ludzką pamięć różnych pokoleń.
W ramach pokazu wyświetlony zostanie także pierwszy film Jacoba Dammas "DOKUMENTY", Dania 2004, 10 min. Co to znaczy mieć paszport? Refleksje na ten temat trzech pokoleń z różnych perspektyw: babci w Izraelu, która musiała zrzec się swojego polskiego obywatelstwa; pary w średnim wieku w trakcie procesu odzyskiwania swojego polskiego paszportu; i młodego duńskiego reżysera filmowy, który może przemieszczać się do Polski (i po świecie) prawie bez żadnego dokumentu.
Po pokazie spotkanie z twórcą filmów!
Na festiwalu zaprezentowane zostaną wszystkie trzy filmy Jacoba Dammasa o 'osobistej tożsamości żydowskiej': jego pierwszy krótkometrażowy dokument „Dokumenty" z 2004 roku (III nagroda na WJFF), który stał się swoistym prologiem do jego filmu „Kredens" z 2007 roku (przełom jako filmowiec) oraz „Warsaw Calling" z 2023 roku (światowa premiera, część projektu POLIN G9, będący swego rodzaju epilogiem – jak na razie – do „Kredensu" i doświadczeń Jacoba z Polską.

POKAZ W GALERII DZIEDZICTWO, MUZEUM POLIN"KREDENS" został nagrodzony na: Krakowski Festiwal Filmowy 2007, Odense International Film Festival w Danii 2008, i pokazany na DokLeipzig, Hot Docs, Cinema du Reel


28-10-2023 17:30, Muzeum POLIN


Język: polski, duński   Napisy: polskie i angielskie


WSTĘP WOLNY. POKAZ W GALERII DZIEDZICTWO - MUZEUM POLIN. DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ.

, Array

Jacob Dammas

2007, 2004

36

Array

,

 

1

https://wjff.pl/pl/film/kredens/

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy