KRÓTKIE FORMY WJFF: DOTKNIĘCIE NIEUCHWYTNEGO  

reż. różni, FRANCJA, IZRAEL, NIEMCY, POLSKA, 2021, 100 min

Dostrzegalne na skórze, ukryte za obcym akcentem albo zakorzenione w głębi umysłu... Między poprawnością polityczną, a osobistą odpowiedzialnością, w świecie rozgorączkowanej teraźniejszości i pamięci o przeszłości, pięć filmów zadaje pytanie – czy może jeszcze istnieć choćby odrobina indywidualnej opinii i elementarny humanizm? Żyjemy w epoce zatartych hierarchii i świecie pełnym alternatywnych rzeczywistości, więc dlaczego wciąż jesteśmy takimi rasistami? Czy faktycznie wyciągnęliśmy jakąś lekcję z przeszłości? Pięć opowieści ukazuje różne oblicza żydowsko - niemiecko - izraelsko - palestyńskiej (negatywnej) symbiozy. Każda udowadnia, jak bardzo polityczne jest to, co osobiste.

Julia, oddana pracy nauczycielka historii we Francji, doświadcza zmieniającej się szkolnej rzeczywistości, kiedy odważy się bardziej osobiście potraktować temat żydowskich ofiar Holokaustu. Czy grozi jej utrata pracy? („Wizytacja”). Odtwarzanie w kinie nazistowskiej przeszłości to nierzadko lukratywny biznes. Jak Uli i Didi z wioski w niemieckiej Brandenburgii poradzą sobie z wymaganiami klientów, kręcących film “historyczny”? I kto skończy w odtworzonym obozowym piecu? („Dobra niemiecka robota“) Ali, młody Palestyńczyk, który wyemigrował do Berlina, odwiedza rodzinę w Izraelu. Gdy zrozumie, że powrót był błędem, jedzie na egipską pustynię Synaj, gdzie spotyka… Żydów. Czy ujawni przed nimi swoją tożsamość? („Raj”). Młoda Polka zakochuje się w Palestyńczyku. Przyjeżdża do Izraela, by się z nim spotkać i trafia w świat wszelkich możliwych stereotypów związanych z konfliktem izraelsko - palestyńskim. Czy jej miłość przetrwa? („Pewnego razu w Izraelu“). Tikva Gideon, Izraelka pochodząca z Etiopii, wygrywa w 2000 r. miejscowego BIG BROTHERA. Cóż za triumf otwartości społeczeństwa! A może nie? Wracając taksówką do domu, Tikva dowiaduje się niejednej rzeczy na temat Izraela w czasach pandemii. Czy sobie poradzi? („Zachowuj się“)

PIĘĆ KRÓTKICH METRAŻY Z FRANCJI, NIEMIEC, IZRAELA I POLSKI ZADAJE PYTANIE, CZY MOŻE JESZCZE ISTNIEĆ CHOĆBY ODROBINA INDYWIDUALNEJ OPINII W ROZGORĄCZKOWANEJ TERAŹNIEJSZOŚCI, W JAKIEJ ŻYJEMY:

Wizytacja / The Inspection, reż. Caroline Brami i Frederic Bas, Francja, 2021, 13'

Raj / Paradise, reż. Asaf Saban, Izrael, 2021, 33'

Dobra niemiecka robota / Kollegen, reż. Jannis Alexander Kiefer, Niemcy, 2020, 14'

Pewnego razu w Izraelu/Once Upon A Time in Israel, Weronika Szyma, Polska, 2021, 11'

Zachowuj się / Please Behave, reż. Maor Zaguri, Izrael, 2020, 29'

PO POKAZIE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z twórcami: WERONIKĄ SZYMĄ (Pewnego razu w Izraelu) i ASAFEM SABANEM (Raj / PARADISE)



PARTNER POKAZU: MINDSPACE - WARSZAWA


21-11-2021 18:00, VOD.Warszawa.pl


Język: hebrajski, arabski, francuski, polski, niemiecki   Napisy: polskie


https://vod.warszawa.pl/strona/produkty/vod/67efc58e-56e4-482b-82a3-7a99d62e9165/krotkie-formy-wjff-dotkniecie-nieuchwytnego

, Array

różni

2021

100

Array

,

 

1

https://vod.warszawa.pl/strona/produkty/vod/67efc58e-56e4-482b-82a3-7a99d62e9165/krotkie-formy-wjff-dotkniecie-nieuchwytnego

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy