MINI DV  

reż. Shauly Melamed, Izrael, 2022, 75 min

Odkąd kamery wideo stały się powszechnie dostępne, mamy nie tylko nowe możliwości rejestrowania wspomnień ale i wyrażania siebie. Autor i jednocześnie jeden z bohaterów filmu bada, jak u zarania rewolucji wideo korzystali z niej młodzi ludzie należący do społeczności LGBTQ+.
Filmy nagrywane z nastoletnimi przyjaciółmi unaoczniają nam po latach rzeczy, których kiedyś w ogóle nie dostrzegaliśmy. Przegląd własnego archiwum taśm skłonił reżysera Shauly'ego Melameda do poszukiwania innych osób ze społeczności LGBTQ+, które w okresie dojrzewania również uległy fascynacji kamerą. Wykorzystał zabawne, a czasem budzące dziś zażenowanie bohaterów filmy jako pretekst do rozmów na temat odkrywania własnej tożsamości i wspominania skomplikowanych relacji z rodziną. Partnerami Shauly'ego w tej podróży do przeszłości są między innymi transseksualny Tom z ortodoksyjnego miasta Safed, Betty, córka imigranta z Iranu, która obsesyjnie filmowała swoje relacje z koleżankami, czy Rumia, która w dorosłym życiu odkryła świat drag queen. Efektem pracy reżysera jest nostalgiczny dokument o terapeutycznych i edukacyjnych walorach.

PARTNER POKAZU: AMBASADA IZRAELA W POLSCE, SEKCJA: 75 LAT PAŃSTWA IZRAEL, LGBT+ Film Festival PolandTel Aviv International Student Film Festival (Nagroda Publiczności), TLVFest – Tel Aviv LGBT film Festival (Najlepszy Film Krótkometrażowy), Nagroda Iris LGBT+ Film Festival, Nagroda Max Ophüls Film Festival, Melbourne Queer Film Festival, Atlanta Film Festival, Cinema South Festival Israel, Horn Festival for Experimental Cinema Jerusalem (Najlepszy reżyser), Jewish Film Festival Berlin Brandenburg 2023, Seret International Film Festival 2023


24-10-2023 19:00, KinoGram


Język: hebrajski   Napisy: polski, angielski


, Array

Shauly Melamed

2022

75

Array

,

 

1

https://bilety.kinogram.pl/reservation/places/acef2be7-6e04-4415-801e-afa827222464

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy