ZIEMIA OBIECANA – SEKCJA PODRÓŻ W CZASIE  

reż. ANDRZEJ WAJDA, POLSKA, 1974, 179 min

POKAZ W RAMACH PROGRAMU „TEMATYKA ŻYDOWSKA I ZIMNA WOJNA: PODRÓŻ W CZASIE I PORÓWNANIE POLSKIEJ I NIEMIECKIEJ KINEMATOGRAFII Z OKAZJI 75-LECIA STUDIA DEFA.”

ZIEMIA OBIECANA

Łódź z końca XIX wieku. Miasto, przeżywające niesłychany rozwój przemysłu włókienniczego, charakteryzują skrajne nierówności społeczne. Polak Karol, Niemiec Max i Żyd Moryc zakładają razem fabrykę, ale w bezwzględnej rywalizacji epoki wilczego kapitalizmu czeka ich klęska. Zrealizowana z wielkim rozmachem filmowa adaptacja powieści Władysława Reymonta, pełna gwałtownych porywów uczuć oraz poruszających obrazów luksusu, nędzy i wielokulturowego tygla “polskiego Manchesteru”.

PROGRAM „TEMATYKA ŻYDOWSKA I ZIMNA WOJNA" powstał we współpracy z Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg (JFBB). Z okazji 75. rocznicy założenia w Niemieckiej Republice Demokratycznej państwowego studia DEFA ruszymy w filmową podróż w czasie - od pierwszych refleksji nad Holokaustem zaraz po zakończeniu wojny, aż do polsko-niemieckiej koprodukcji z okresu tuż po upadku muru berlińskiego. Ten cykl pozwoli Wam zobaczyć nie tylko w jaki sposób filmy fabularne z obu krajów mówiły o historii i antysemityzmie zgodnie z obowiązującą linią polityczną, ale też jakie białe plamy pozostawiła po sobie kinematografia tamtego okresu oraz jak - często żydowscy - filmowcy starali się mimo wszystko zachować godność, przedstawiając historycznie i politycznie drażliwą tematykę.

Pokazom towarzyszyć będą debaty z udziałem ekspertów i filmoznawców z Polski i Niemiec. Kuratorami programu są Lihi Nagler (Dyrektor Programowa WJFF) i Bernd Buder (Dyrektor Programowy JFBB).

WIĘCEJ INFORMACJI: https://wjff.pl/pl/festiwal-w-berlinie-i-brandenburgu/

PARTNER POKAZU: Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg (JFBB), STIFTUNG FÜR DEUTSCH-POLNISCHE ZUSAMMENARBEIT BERLIN
19-11-2021 20:00, Kino AMONDO


Język: Polski   Napisy: angielskie


, Array

ANDRZEJ WAJDA

1974

179

Array

,

 

1

https://ekobilet.pl/amondo-films/ziemia-obiecana-40137/454281-bilety-na-film

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy