DYREKTOR PROGRAMOWA REKOMENDUJE

Już za 10 dni Wieczór Otwarcia 19. edycji Festiwalu KAMERA DAWIDA - Warsaw Jewish Film Festival!

Z dumą prezentujemy program filmowego tygodnia: retrospektywy, programy krótkich filmów, warsztaty, panele, debaty i oczywiście najlepsze i najnowsze filmy o tematyce żydowskiej z całego świata. W tym roku z radością wracamy do projekcji i wydarzeń na żywo, choć nie rezygnujemy też z pokazów on-line, z którymi mamy nadzieję dotrzeć do widzów w całej Polsce. Garść kolejnych rekomendacji z naszego niezwykle różnorodnego programu wybrała nasza Dyrektor Programowa: Lihi Nagler!

FILMOWE RETROSPEKTYWY: PODRÓŻ W CZASIE

Na początek chciałabym skupić się na dwóch festiwalowych retrospektywach. Pierwsza to polsko-niemiecka filmowa PODRÓŻ W CZASIE, z okazji 75 lat istnienia DEFA, państwowego studia filmowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Program tego wydarzenia przygotowaliśmy w ramach współpracy z Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg i przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Berlinie. Partnerem pokazów jest Ambasada Niemiec w Polsce.

W ramach retrospektywy przyjrzymy się obrazowi żydowskiego życia w niemieckich i polskich filmach z czasów zimnej wojny i porównamy produkcje powstałe w NRD i PRL. Dobraliśmy filmy w polsko-niemieckie pary, aby zilustrować podejście do tematyki żydowskiej w obu krajach oraz rozwój kultury pamięci, na którą oddziaływała polityka.

Jeden z filmów programu, AKTORKĘ” (reż. Siegfried Kühn), zrealizowano w 1989 roku, kilka miesięcy przed upadkiem Muru Berlińskiego i zamknięciem wytwórni DEFA.

AKTORKA, reż Siegfried Kühn, Niemcy 1989, KINO AMONDO, 20.11, g. 20.00

Zagrała w nim należąca do najsłynniejszych niemieckich aktorek ostatnich 40 lat, fantastyczna Corinna Harfouch. Film dowodzi jasnych tematycznych i stylistycznych wpływów kina “zachodniego” w owym czasie. “Aktorka” stawia przed niemieckimi widzami podstawowe pytania moralne i etyczne: “Co byś zrobił w czasach nazizmu, gdybyś ty sam lub najbliższa ci osoba była pochodzenia żydowskiego?”. Wykorzystanie fragmentów inscenizacji teatralnych i ukazanie stworzonego przez nazistów Teatru Żydowskiego w Berlinie stanowią fascynujące aspekty tego filmu. “Aktorka” należy do nielicznych prawdziwych pereł kina NRD. ABY KUPIĆ BILET: KLIKNIJ TUTAJ.

SEKCJA PODRÓŻ W CZASIE pokazywana będzie w stołecznym, klimatycznym KINIE AMONDO!

ALEKSANDER FORD

Inna retrospektywa, tym razem przygotowana wspólnie z Muzeum POLIN - Głównym Partnerem festiwalu, to trzy filmy wybitnego reżysera Aleksandra Forda, które pokazane będą w ramach wydarzenia specjalnego w Galerii "DZIEDZICTWO". Najwcześniejszy z nich to pochodząca jeszcze z 1935 roku i nagrana w jidysz produkcja “MIR KUMEN ON / DROGA MŁODYCH”. Co takiego wiedział/przeczuwał Ford, czego inni nie potrafili dostrzec? Chwytający za serce dokument pokazuje codzienne życie w sanatorium dziecięcym im. Włodzimierza Medema w Miedzeszynie pod Warszawą. W latach 1926-1939 nowatorskimi metodami leczono tam na gruźlicę prawie 10 000 dzieci z biednych żydowskich rodzin robotniczych. W 1942 r. personel i pacjenci zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. Oglądając sceny z udziałem nieprofesjonalnych aktorów, ich dziecięce rozterki i problemy, trudno uwolnić się od pytania, kim mogli stać się młodzi bohaterowie, gdyby przeżyli. Ford pozostawił nam subtelny dokument historyczny, odsłaniający skrawki życia, które w kilka lat po realizacji filmu zostało brutalnie przerwane.

MIR KUMEN ON, PL 1936, Muzeum POLIN Galeria "DZIEDZICTWO", 20.11, g. 12:00

RETROSPEKTYWA ALEKSANDRA FORDA organizowana jest w ramach pokazów specjalnych 20 listopada br. Miejsce: Muzeum POLIN - GALERIA DZIEDZICTWO. Bezpłatne wejściówki dostępne będą w kasie muzeum w dniu projekcji. Aby sprawdzić program pokazów specjalnych: ZOBACZ TUTAJ!

PREMIERY WSPÓŁCZESNEGO KINA NIEMIECKIEGO

Warto przy okazji wspomnieć o dwóch nowych niemieckich produkcjach. Oba filmy oparto na prawdziwych i bardzo kontrowersyjnych zdarzeniach, na które możemy spojrzeć z nowej perspektywy.

Pierwszy to “PLAN A”, w reżyserii i według scenariusza pochodzących z Izraela braci Dorona i Yoava Paz. Twórcy znaleźli fascynujący temat, właściwie nieobecny w kulturze popularnej. To historia Nakam, tajnej organizacji ocalałych z Holokaustu, kierowanej przez Abę Kovnera, później jednego z kluczowych świadków na procesie Eichmanna. Grupa postawiła sobie za cel zabicie 6 milionów Niemców w ramach odwetu za Holokaust. Główny bohater filmu, Max, grany przez jednego z najpopularniejszych niemieckich aktorów, Augusta Diehla, prowadzi widzów przez piekło świata zewnętrznego i jeszcze gorsze piekło własnej, poranionej psychiki. Film porusza wiecznie aktualne tematy znaczenia zemsty w życiu człowieka i jego zdolności radzenia sobie z tragediami. To skłaniający do refleksji film, prezentujący współczesną refleksję nad minionymi wydarzeniami. BILET NA POKAZ MOŻNA KUPIĆ JUŻ TERAZ: KLIKNIJ TUTAJ.

PLAN A, reż. Doron i Yoav Paz, Niemcy 2021, Muzeum POLIN, 20.11, g. 17:15

Drugi niemiecki film, który chciałabym zarekomendować, to “MOKRY PIES" Damira Lukacevica. Z akcją osadzoną w niemieckiej stolicy, przedstawia uliczne życie i kulturę imigranckiej dzielnicy Wedding i jest adaptacją autobiograficznej książki Arye Sharuza Shalicara z 2010 roku, “Mokry pies lepszy niż suchy Żyd”. To historia obcego pośród obcych. Młody żydowski chłopak, pochodzący z islamskiego kraju i mieszkający w berlińskim Wedding, gdzie większość młodzieży to muzułmanie, przechodzi drogę od wstydliwego konformizmu do buntu. “Mokry pies” to film o trudach dorastania, stawiający pytania o wielokulturowość, tożsamość religijną i porażki procesu integracji. Fascynująca produkcja, otwierająca oczy na współczesne oblicze antysemityzmu w Niemczech. Partnerem pokazów KINA NIEMIECKIEGO jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.

MOKRY PIES, reż. Damir Lukacevic, Niemcy 2021, Kino HELIOS, 18.11, g. 20:15

IZRAELSKI DOKUMENTALIZM

Na koniec mojej listy rekomendacji zostawiłam nowy dokument wybitnego izraelskiego reżysera, Yaira Qedara, który w 2019 r. był zresztą gościem specjalnym naszego festiwalu. Film Qedara, Czwarte okno”, to artystyczna interpretacja ostatniego okresu życia Amosa Oza. Wątkiem przewodnim szeregu zróżnicowanych scen jest nagranie rozmowy telefonicznej, jaką krótko przed śmiercią Oza odbyła z nim biografka i najbliższa przyjaciółka. Słyszymy głos wielkiego pisarza, który prosi, by przedstawić go w biografii jako zepsutego narcyza, goniącego za zaszczytami. Stopniowo ten filmowy portret, wykorzystujący również sceny z filmowych adaptacji książek Oza, odsłania mroczną stronę osobowości najpoczytniejszego izraelskiego autora.

CZWARTE OKNO, reż. Yair Qedar, Izrael 2021, Kino HELIOS, 17.11, g. 18:00

Film ukazuje ambiwalentny portret Oza jako człowieka i osoby publicznej. Czy podziwianie go jest jeszcze poprawne politycznie? Czy można usprawiedliwiać własne relacje z córką twierdzeniem, że to wynik tragedii z dzieciństwa - utraty matki-samobójczyni? Jak krucha i zwodnicza bywa sława? KUP BILET NA POKAZ: TUTAJ !

Dokument CZWARTE OKNO jest częścią SEKCJI WSPÓŁCZESNE KINO IZRAELSKIE. To zbiór najnowszych filmów dokumentalnych i fabularnych, które zaprezentujemy w KINIE HELIOS - Blue City w Warszawie i w Muzeum POLIN! Partnerem pokazów kina izraelskiego jest Ambasada Izraela w Polsce.

Serdecznie zapraszamy na nasze filmowe spotkania!

Lihi Nagler

Dyrektor Programowa Warsaw JFF

WSZYSTKIE FILMY I PROGRAM FESTIWALU: SPRAWDŹ TUTAJ!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy