PIERWSZA ODSŁONA PROGRAMU

Zapraszamy na przegląd mocnych punktów programu 19. Festiwalu Kamera Dawida 2021

Pomimo pandemicznych utrudnień w tym roku przygotowaliśmy program, który jest wyjątkowo zróżnicowany i atrakcyjny. Poniżej prezentujemy kilka filmów, które będziecie mogli zobaczyć w kinach i online już od 15 listopada!

Propozycje przygotował nasz festiwalowy selekcjoner - Kamil Puczko! Wkrótce kolejne odsłony programowe.

CEREMONIA OTWARCIA: NA GRANICY (Neighbours / Nachbarn)

Zaczynamy tradycyjnie Ceremonią Otwarcia 15 listopada w gościnnych przestrzeniach Muzeum POLIN, gdzie zobaczymy premierowo film NA GRANICY” (Neighbours / Nachbarn), szwajcarsko-francuską produkcję w reżyserii Mano Khalila, o widzianych oczami dziecka dramatycznych losach mniejszości - w tym również Żydów - w ogarniętej nacjonalistyczną gorączką Syrii lat 80. Film jest atrakcyjny wizualnie, został oparty na przeżyciach reżysera. Z jednej strony pokazuje egzotyczny, nieistniejący już świat, a z drugiej jest gorzki i niestety, zaskakująco aktualny. Wśród aktorów znaleźli się uchodźcy z obozów w irackim Kurdystanie.

NOWE KINO IZRAELSKIE

Wśród filmów fabularnych mamy silną reprezentację nowego kina izraelskiego. Na pewno warto wspomnieć o tegorocznym kandydacie do Oscara z główną rolą Shiry Haas, znanej z przebojowych seriali „Unorthodox” i „Shtisel”. „ASIA” Ruthy Pribar to poruszające kino społeczne, historia matki i córki, które zbliżyć może dopiero nadciągająca tragedia. Naprawdę mocny, zapadający w pamięć film. 

ASIA, Ruthy Pribar, Izrael 2020, Muzeum POLIN, 20.11, g. 20:00

UŚMIECHNIJ SIĘ!

Widzom, którzy w kinie poszukują lżejszej rozrywki, proponujemy „ZŁOTE GŁOSY” (Golden Voices) Evgenya Rumana, ciepłą, komediowo melancholijną opowieść o tym, czy można zacząć życie na nowo po sześćdziesiątce. Raya i Viktor, przez dziesięciolecia podkładający głosy w największych kinowych przebojach, wraz z upadkiem ZSRR emigrują do Izraela i... No właśnie, muszą z czegoś żyć. Ich poczynania doprowadzą do serii dziwacznych i nieoczekiwanych zdarzeń. Ta komedia swoim absurdem przywodzi na myśl dzieła Akiego Kaurismäkiego.

DOKUMENT: BILLI MINTZ I BARAK HEYMANN

Nie zapominamy też o fanach dokumentu. Wśród pełnometrażowych produkcji szczególnie polecamy „PORTRET” (Portrayal) reżysera z Kanady, Billiego Mintza. To jedna z tych trudnych do uwierzenia historii, które zdarzyły się naprawdę. Mamy tu mroczną rodzinną tajemnicę, próbę zdemaskowania wielkiego oszustwa w świecie sztuki i prawdziwy dokumentalny thriller.  

Bardzo interesujący jest też nowy film znanego miłośnikom naszego Festiwalu Baraka Heymanna DANI KARAVAN. BEZ TARYFY ULGOWEJ” (High maintenance. The Life and Work of Dani Karavan). To portret wybitnego izraelskiego artysty, który zasłynął wpisanymi w krajobraz, monumentalnymi realizacjami z pogranicza rzeźby i architektury. W filmie odwiedza swoje rozsiane po świecie dzieła i w zabawny sposób daje wyraz frustracji, jak bezlitośnie obchodzi się z nimi czas. Jest to wysmakowany wizualnie obraz, który warto zobaczyć na dużym ekranie. Są w nim też aktualne polskie wątki. Bohater filmu zmarł niestety w maju tego roku. Pokaz w KINIE HELIOS - BLUE CITY.

PRZED SĄDEM. SPRAWA ADOLFA EICHMANNA

Ta edycja Festiwalu Kamera Dawida zbiega się w czasie z 60. rocznicą trwającego wiele miesięcy procesu Adolfa Eichmanna - koordynatora Holokaustu. Dopiero śledzone na całym świecie wydarzenia na sali sądowej w Jerozolimie ukazały ludziom w wielu krajach ogrom tragedii Szoah. Chcąc nakreślić kontekst tego wydarzenia, przypomnimy dwa izraelskie dokumenty: WSPOMNIENIA Z PROCESU EICHMANNA (Memories from the Eichmann Trial) Davida Perlova to ascetyczny zapis rozmów z ludźmi, również świadkami Zagłady, dla których wydarzenia z 1961 roku były punktem zwrotnym w życiu. Drugi film to KAT (The Hangman), poruszający portret Shaloma Nagara, prostego Żyda z Jemenu, który jako strażnik więzienny wykonał jedyny w historii Izraela wyrok śmierci. 

FESTIWALOWE DEBIUTY

Wśród festiwalowych wydarzeń chcielibyśmy wyróżnić premierę filmu DOWÓD TOŻSAMOŚCI - reżyserski debiut pisarza, reportera i fotografa Mikołaja Grynberga. Przeprowadził on serię bardzo szczerych, niekiedy bolesnych rozmów z przedstawicielami wszystkich pokoleń żyjących nad Wisłą Żydów. Jego rozmówcy mówią o swoich marzeniach, lękach i o dzisiejszej Polsce. Po projekcji, w niedzielę 21 listopada zapraszamy na spotkanie z reżyserem w Muzeum POLIN.

WIECZÓR ZAMKNIĘCIA: „SHIVA BABY"

SHIVA BABY, Emma Seligman, USA / Kanada 2020, Muzeum POLIN, 21.11, g. 19:30

Na Wieczór Zamknięcia Festiwalu pokaz filmu SHIVA BABY” - brawurowy, queerowy debiut Emmy Seligman, która pokazuje, że film za 200 tys. dolarów może zawstydzić niejedną wysokobudżetową produkcję. Przestrzegając zasady jedności czasu, miejsca i akcji Seligman zabiera nas w 77 minutową jazdę bez trzymanki. Jej bohaterka - przykładna córeczka z żydowskiego domu, umawiająca się z facetami na seks za pieniądze - musi stawić czoła pechowi, prześladującemu ją podczas rodzinnej uroczystości zaczynającej Sziwę, tydzień żałoby po bliskiej zmarłej. Zapewniamy kino zapadające w pamięć!

KINA I BILETY

Na pokazy filmowe w dniach 15-21 listopada 2021 zapraszamy do Muzeum POLIN, Kina Helios Blue City, Kina Amondo, Mindspace Koszyki, Fina oraz online na platformy vod.warszawa.pl i ninateka.pl

Natomiast od 22 do 30 listopada zapraszamy na pokazy w formule online dostępne w całej Polsce na vod.Warszawa.pl. ZAPRASZAMY!

Zasady uczestnictwa i bilety: SPRAWDŹ TUTAJ!

FILMY, HARMONOGRAM PROJEKCJI I BILETY: SPRAWDŹ TUTAJ!

PORTRET / PORTRAYAL, Billie Mintz, Kanada 2020, Muzeum POLIN, 21.11, g. 14:00

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy